Ah Muhsin Ünlü Şiiri ve Gidiyorum Bu

Bir ya da bir buçuk ay oldu sanırım; Ünlü yönetmen Onur Bey hayatını satmaya karar verdi. hayatimisatiyorum.com isimli alışveriş sitesinde, aldığı ödül ve hediyelerle; çizimleri, el yazıları çocukluk eşyaları gibi envai çeşit ürünü satmaya başladı Onur Ünlü. Kişisel tarihinin ve belleğinin önemli parçaları olan ve şahsına ait belki de paha biçilmez tüm bu şeyleri oldukça uygun fiyata sundu… Fakat genç yaşında zihninin kıvrımlarından çıkan ve kendi şöhreti ile paralellik içinde okur sayısı artan şiir kitabı bana kalırsa hala ona dair alınabilecek en güzel ve en ucuz şey.

Velhasıl ben de bugün size Ah Muhsin Ünlü’nün şiirleri üzerine bir kritik sunmak istiyorum. Eşine daha önce rastlamadım. Tabii bunu yine Cihan Yaygın çıkarımları ile süslediğimi de ihmal etmeyiniz… Hızlıca ve özet bir metin bu:

 “Gidiyorum Bu” kitabında en kolay göze çarpan nokta Zarifoğlu’nun girift şiirinin yankılarıdır. Şair, bazen ustaca ve bazen acemice; bazen de rastgele olacak şekilde bu üslubu yakalamayı başarır. Ve anlaşılması güç, çok içe kapalı ve acze sürüklenen bu şiirler bir çarpıtma ile kitabın şiir dilini oluşturur.

Şairin uzun süre boyunca yazdığı ve tümünün bunlardan ibaret olduğu iddia edilen Sel yayınlarına ait güncel baskılara bakıldığında görülecektir ki daha sonra yayınlanmış çok nadide bir parça olan “Bir Tatlı Baretta” gibi şiirlerde -sayısı 3’ü geçmiyor- şairin bu kitaptaki köklere ne kadar bağlı kaldığı anlaşılır. Ancak bu üslup yine şairden çok kitaba özgüdür.

Zarifoğlu’ndan alıntı yapmaktan da çekinmemiştir şair. Kitabın ilk bölümü yani 1993 yılına tarihlenen şiirler “ve bunları elbette çabucak geçelim sevgilim” alıntısı ile biter.  Ah Muhsin Ünlü bir noktada Cahit Zarifoğlu’nun da alter egosu gibidir Onur Ünlü için. Anlaşılan gençlik yıllarında Onur Ünlü, şiir kudretine karşın hissettirdiği acizlikle dizelerini hazırlayan Zarifoğlu ile oldukça hemhâl olmuştur.  “Sen beni öpersen Fransız olurum.” diye başlar şiire şair ve bu öpücüğün kudretini bize sezdirmek adına der ki “… Zarifoğlu Ölür.”

Ayrıca Onur Ünlü’nün tüm eserlerinde görebileceğimiz Tren imgesi üzerinden de özel bir değerlendirme yapmak istiyorum burada. Bu durum şiirdeki çarpıtmaların ve rastlantısal hissin de bir iz düşümü olabilir kanaatindeyim. Trenler, tıpkı kediler gibi (özellikle gerçeküstü bir yönü olan) şiirlerinde ve filmlerinde de sıkça görülen ortak imgelerden bazılarıdır.

Tematik olarak tutarlılık gösterebilecek ancak çoğu kez belli belirsiz olan bir “anne çekişmesi” göze çarpar şiirlerde. Ansızın beliren bu anne imgeleri annenin ölümünü anlatan çok güçlü bir şiirle kitap son bulduğunda, insanı şaşalatıp başa döndürür.

Kitabı okuduğunuzda trenlere özellikle eğilmenizi ve anne ve tren’in yan yana geldiği alanlara dikkat etmenizi istiyorum. Tren ve tiren olarak karşımıza çıkarlar… Bu konu burada detaylanırsa bu yazı koca bir makaleye dönüşecektir… O yüzden son olarak Hacer Ünlü’nün bir ilkokul öğretmeni olduğunu hatırlatmak isterim.

Bir başka önemli nokta ise şairin doğunun tasavvufuna ve Ortaçağ İslam düşünürlerine olan yoğun ilgisinde bulunuyor diyebiliriz. Ah Muhsin Ünlü’nün şiirleri bir üçayak üstünde ise; biri bu olmalı. Diğeri yukarıda değindiğimiz tekrar eden temalar ve son olarak da üçüncü sırada Zarifoğlu olmalı.

Ünlü, birçok yerli yazarımızın aksine doğu geleneğini tıpkı bir Avrupalı ya da Amerikalı bir yazara benzer şekilde derinlemesine inceliyor ve irdeliyor yapıtlarında. Kaldı ki ülkemizin çoğu kalemi hem bir yandan modern Türkiye duruşu hem bir yandan köklerimizdeki doğu ile olan kardeşlikten ötürü tam olarak derinlemesine şekilde inemezler doğu dünyasına fakat Ünlü tam olarak bunu başarıyor. Aslında dilimize aşina olmayan çarpık şiirler de biraz da bu vesile ile ortaya çıkmış bulunuyor. Antik Yunan’ı dahi bu İslam süzgecinden geçmiş şekilde benimseyen Onur Ünlü’nün bu tavrı Türkçe eser veren diğer şairlerden tamamen farklı. O silsileyi takip etmiyor. Aynı kaynaktan yeni bir şiir çıkartıyor.

Bu hususta tek bir şiirine burada değinerek sizlere veda ediyorum bu yazımda. İsterseniz Onur Ünlü’nün hayatını, İsterseniz Ah Muhsin Ünlü’nün şiir kitabını alabilirsiniz artık bu tuhaf seçeneği bize sunuyor kendisi. Böylece onu sevmek ve nefret etmek üzerine net bir karar da verebilirsiniz diye düşünüyorum. Hoşça kalın.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN HALLAC-I MANSUR

Öğrenciydi

Bir kıza aşıktı

Ve aynı zamanda başka bir senaryo üzerinde çalışıyordu.

Yazar

Bir cevap yazın