Anlamak; Özgürlüğe Vesile Olmaktır

-.-. — -.-    -… ..– -.– ..– -.-    …. .- -.- … ı–.. .-.. ı-.- .-.. .- .-.    …- .- .-.

..- — ..- .-. … .- — .- -.– .- -.    — .. .-.. -.– — -. .-.. .- .-.    …- .- .-.

-… .. .-.    ..-. . .-.. .- -.- . – – . -.    -. .    -.- .- -.. .- .-.    ..- –.. .- -.-    —    -.- .- -.. .- .-.    — ..- – .-.. ..-

-.- . -. -.. .. -. -.. . -.    — .-.. — .- -.– .- -. .-.. .- .-.    … ..- -.-. .-.. ..-

-.- . -. -.. ..    –. .. -… ..    — .-.. .- -. .-.. .- .-.    . -.    — .- … ..- — ..-

-… .- -… .- .-.. .- .-.    —. .-.. -.. ..–

.- -. -. . .-.. . .-.    –. —. — ..– .-.. -.. ..–

-.– ..– –.. .-.. . .-. -.-. .    …. .- -.– .- –    -.– — -.-    -.– . .-. .    — . -. ..-. .- .- – .    -.- ..- .-. -… .- -.    –. .. – – ..

Anlayamadınız değil mi? Nasıl anlayasınız ki? Rastgele noktalar ve kısa çizgiler ya da başka bir dil, bilmediğiniz. Yazılan, size göre, anlamsız ifadelere şöyle bir bakıp geçtiniz belki de. Merak bile etmediniz bir yazıya neden böyle başlanıldığını. Dalga mı geçtiniz? Geçmeyin. Ya da dalga geçin ama anlayıp da geçin. Anlayıp dinlemeden geçmeyin, bir kez olsun kulak verin.

Anlamsız ifadeler yok acılarda, haksızlıklarda… Anlamsız olan, anlamı manasız olan, anlamak için emek vermemektir. Her ne olursa olsun, dinlememekte bir zulümdür. Rafa kaldırdığımız empati duygusunu, sempati duyduklarımızla sınırlandırdık. Sınırlarımız ne kadar refah içindeyse kazandık saydık kendimizi. İhlaline müsaade etmediğimiz huzurumuz, hak ihlallerinin çevrelediği bir yaşam alanı sundu. Taktık kulaklığı, açtık son ses dünya tamahını, yanı başımıza tepkisiz kaldık. Bağırdılar da duymadık, hatta ölenler oldu da toprağına bakıp geçtik…

Ne yaşananlar başka bir gezegende ne acılar başka bir dilde. Başka dildeki acıları dile getirenler bile içimizde. Hem zaten, acının, haksızlığın, zulmün dili olmaz, ayrımcılığı olmaz. Üzerine yürümedikçe, tulumbalarla, bir başka can yangınının, kül olmasına sebep oluruz, insan kalmanın.

Anlamak; özgürlüğe vesile olmaktır. Bir kuşu anladığınızı varsayın, kafesin kapısını açarsınız, hatta kucaklayıp, göğe bırakırsınız, var oluşuna saygıyla uğurlarsınız ve özgürlüğe vesile olursunuz. Kuş da bir can, insan da bir can. Acının tür ayrımı da olmaz. Anladığımızda, kazanırız.   Anlamak, önemsemektir. Anladığımızda, anlaşıldığını hisseden her canlı, mücadeleye omuz verir. Kuşlar da uçar haklı kavgada, bambaşka fikirler de dimdik durur arkanızda. Çünkü anlamak; birliktir, beraberliktir. Anlamak; düşmana: “Biz buradayız, anlıyoruz, ayırt etmeden, sense tüm nefretinle yapayalnızsın.” diyebilmektir. Anlamak, cesarettir. Anlamak; anlaşılmaktır.

Yazar

1 Yorum

Bir cevap yazın