Gözyaşlarınızı Bu Film İçin Saklayın: Soul

Son yıllarda hiç iyi film izlemediğimden yakınıyordum. Geçen yıl Safdie Brothers’tan Uncut Gems (2019)’i izlediğimde bu görüşü tamamen unutmuş ve günlerce bu film hakkında konuşmak istemiştim fakat pandemi dönemine girmemizle birlikte, tahmin edersiniz ki yine böyle düşünmeye başladım. Ta ki Soul (2020)’u izlediğim ana kadar. Soul beni öylesine büyüledi ki son dönemde izlediğim en iyi film olduğunu hiç tereddüt etmeden söyleyebilirim.

Soul bir müzisyen hakkında. Daha doğrusu müziğe değil de hayata dair tutkusunu kaybetmiş bir müzisyen hakkında. Öğretmenlik yapan caz piyanisti Joe, yolda yürürken bir kaza geçirmesiyle kendisini başka bir dünyada bulur. Fakat bedeni hala bildiği dünyadadır. Başka bir dünyaya göç eden Joe’nun ruhu, ölmek üzere olduğunu anlar ve ölümden kaçarak tekrar bedenine dönmek için mücadele etmeye başlar. Bu mücadele sırasında yolları afacan bir ruh olan 22 ile kesişir. Joe ve 22, birlikte dünyaya gitmeyi başarsalar da bu işte bir terslik olduğu güpegündüz ortadadır…

Soul’da yönetmen olarak Pete Docter’ı görüyoruz. Yardımcı yönetmen olarak da ona Kemp Powers eşlik ediyor. Aynı zamanda bu iki isim, filmin yazarları arasında yer alıyor. Pete Docter’ı yine Disney Pixar filmlerinden tanıyoruz. Kendisinin yazdığı ya da yönettiği (veya ikisi birden) filmlerden bazıları: Toy Story (1995), Monsters, Inc. (2001), Wall-E (2008), Up (2009), Inside Out (2015) … Kendisinin filmografisinde yer alan filmlerin çoğu sevilen animasyonlardan oluşuyor. Soul’un bu klasikleşen ve hepimizin severek izlediği animasyonlardan hiçbir eksiği yok. Pixar filmlerinden alışık olduğumuz üzere filmin sona ereceğini anladığımız an, duygulanmaya ve gözlerimizin dolmaya başladığı an oluyor. Saydığım animasyonların hepsinde görebileceğiniz öğretiler bu filmde de bolca var fakat film bu duygu yüklü meselelerin yanında çok keyifli ve eğlenceli.

Filmde en eğlendiğim sahneler; Joe’nun bir kedinin bedeninde olduğu, 22’nun ise Joe’nun bedeninde olduğu sahnelerdi. Açıkçası dünyaya ilk defa gelen taze bir ruh olan 22’nun başına gelebilecekler çok iyi yazılmıştı. İlk defa yürümek, yetişkin bir bedene bürünmek, yemek yemek, tat ve koku almak, sosyalleşmek vs… Buna benzer insani duyguları ilk defa tecrübe eden bir kimsenin aynı filmdeki gibi davranacağını düşünüyorum. Onun yanında, bir kedi olan Joe’nun da hem kendi bedenini dışardan görebilen bir insan olarak hem de bir kedi olarak sergilediği davranışlar, olması gerektiği gibi ve keyifliydi.

Bir müzisyen olarak filme baktığımda da çok yerinde sahneler izleyebildim. Bir sanatçının icrası sırasında kendini esere kaptırdığında “öteki dünyada” görünüyor olması çok etkileyiciydi. Pete Docter’ın da müzisyen bir aileden geldiğini eklemeliyim. Bu doğrultuda, bir müzisyenin sahne psikolojisi ve hayalleri filmde çok güzel işlenmiş.

Günümüzde sinemada animasyon kategorisinin ne kadar başarılı olduğuna, özellikle de Pixar etiketiyle yayınlamışsa, hiç değinmeye gerek yok ama Soul’daki animasyonun ne kadar başarılı olduğuna değineceğim çünkü animasyon sanatçıları sadece çok iyi bir iş yapmakla kalmamışlar, aynı zamanda Covid-19 süreci sebebiyle evlerinden çalışıp filmi ortaya çıkartmışlar.

Uzun lafın kısası, Soul her şeyiyle benim için “iyi film” tanımına uygun. Duygusal açıdan çok güçlü bir son; iç acıcı, tatlı, gözyaşlarınızı harekete geçirecek bir soundtrack, kendi ruhumuz ve hayatımızın amacı ile ilgili yolculuğumuzda bize yardımcı olabilecek harika bir hikaye… Soul, tüm bunlarla yeni bir Pixar klasiği olmaya aday. Pete Docter; Kemp Powers ve Mike Jones’un yardımlarıyla yeni bir Oscar ödülü almayı hak ediyor. Jamie Foxx ve Tina Fey de sesleriyle karakterlere başarılı bir şekilde hayat veriyorlar. Yavaş başlayıp tahmin edilebilir bir yol izleyebilir ancak izleyicinin ana karakterlerle bağ kurması çok kısa sürecektir. Sizlerin de filmi hayatın bir yansıması olarak göreceğinizi ve her anını keyifle yaşayabilmek için bir motivasyon olarak alacağınızı düşünüyorum. Soul, yaşamayı güzel kılan şeyleri hatırlatıyor. Verdiği bir karardan pişmanlık duyan ya da hayatta farklı bir yol seçmiş olsaydı bugün nerede olacağını sürekli düşünen herkes bu filmi izlemeli. Her şeyiyle harika bir film, Soul…

Fragman:

Yazar

Bir cevap yazın