The Queen’s Gambit’in Yıldızı: Anya Taylor-Joy

THE QUEEN'S GAMBIT (L to R) ANYA TAYLOR as BETH HARMON in THE QUEEN'S GAMBIT. Cr. CHARLIE GRAY/NETFLIX © 2020
THE QUEEN’S GAMBIT

Split, Glass ve Thoroughbreds filmlerinden aşina olduğumuz Anya Taylor-Joy, son olarak rol aldığı The Queen’s Gambit dizisiyle yeni bir başarıya imza attı.

Walter Tevis’in aynı isimli romanından uyarlanan ve satranç dehası Elizabeth Harmon’un yetimhanede satranç öğrenmeye başlamasından dünya şampiyonluğuna uzanan yolculuğunu konu alan dizi, son dönemin en çok izlenen yapımlarından biri oldu. Dizinin popüler olmasında Anya Taylor-Joy’un katkısı epey büyük. Zira daha ilk sahnelerinde doğal ve zarif oyunculuğuyla izleyiciyi etkisi altına alıyor.

Dizide Anya’ya, Harry Potter’dan tanıdığımız Harry Melling ve Labirent serisinden Thomas Brodie-Sangster ve Beni Affedebilir Misin? filminden Marielle Heller eşlik ediyor.

Bu yazıda ise Anya Taylor-Joy izlemeye doyamayanlar için üç yapım önermek istiyorum.

THE WITCH : A New-England Folktale (2015)

Anya Taylor-Joy’un başrolde olduğu film, 17. Yüzyıl İngiltere’sinde, Ortaçağ’ın yozlaşmış zihniyetinde dini inançları sebebiyle sürülen bir aileyi konu alıyor.

Hristiyan kurallarına sımsıkı bağlı olan aile, köylerinden sürülmesinin ardından ıssız bir ormanda yaşamaya başlar. Beklenmedik bir kayıp ile aile düzenleri sarsılır ve çocuklarda tuhaflıklar belirmeye başlar. Tüm bunlar ise büyük felaketlerin başlangıcı olur.

Halk masallarından etkilenerek yazılmış hikâye, mitler ve dini ögeler ile desteklenip muazzam bir korku filmi çıkarmış karşımıza. Filmde kullanılan ilahi niteliğindeki müzikler ise çok başarılı.

The Lighthouse filmiyle akıllara kazınan Robert Eggers, yazıp yönettiği bu ilk uzun metraj filmi ile sinemaya adım atar ve Sundance Film Festivalinden en iyi yönetmen ödülü alır. Anya Taylor-Joy ise en iyi çıkış yapan oyuncu dalında Gotham Bağımsız Film ödülüne layık görülür.

Filmin oyuncu kadrosunda Anya Taylor-Joy’un yanı sıra Ralph Ineson, Kate Dickie ve Harvey Scrimshaw gibi isimler bulunuyor.

THE MINIATURIST (2017)

Anya Taylor-Joy bu kez iki bölümlük bir mini dizi ile karşımıza çıkıyor. Jessie Burton’un aynı adlı kitabından uyarlanan dizide yıldızımızı Nella Brandt olarak izliyoruz.

17. yüzyılın sonlarına doğru genç bir kadın olan Nella, saygın tüccar Johannes ile evlenerek Amsterdam’a taşınır. Yeni evi her ne kadar ihtişamlı olsada pek kucaklamaz onu. Eşinin kendisine düğün hediyesi olarak verdiği bir maketi döşemesi için bir minyatürcüden yardım ister. Minyatürcünün yaptıkları gerçekle karışmaya başlar. İşler bundan sonrası için tuhaf bir hâl almaya başlar.

Baskıcı ve dindar toplumlardaki kasveti çok güzel yansıtan dizi, sinematografisi ile de büyülüyor.

Guillem Morales yönetmenliğindeki dizi ilk olarak 26-27 Aralık 2017 tarihleri ​​arasında BBC One’da iki bölüm halinde yayınlandı. Bölümler biraz uzun olsada izlemeye değer.

Dizide Anya Taylor-Joy’a Romola Garai ve Alex Hassell eşlik ediyor.

EMMA (2020)

“Emma Woodhouse, güzel, zeki, varlıklı bir kızdı. Ömrünün şu ilk yirmi bir yılında pek az sıkıntı, üzüntü çekmişti.”

Filmde Anya’yı; zengin bir adamın en küçük kızı olan Emma olarak izliyoruz. Emma evlenmemeye kararlı ve bir o kadar da başkalarını evlendirmeye meraklı, pek zorluk çekmemiş biraz da bencil bir genç kız. Yakın arkadaşı Harriet’e iyilik yapmaya çalışırken kendisini karmaşık bir durumun içinde bulur.

Yukarıda bahsettiğim iki yapımın temasına oldukça zıt bir şekilde karşımıza çıkan Emma filmindeki renkler, canlılık ve kostümlerin güzelliği insanın içine neşe veriyor. Özellikle şu pandemi döneminin kasvetini birkaç saatliğine unutturacak bir film.

Jane Austen’un aynı adlı romanından Autumn de Wilde yönetmenliğinde uyarlanan filmde Emma karakterine Taylor-Joy hayat veriyor. Yıldızımıza Johnny Flynn, Mia Goth, Callum Turner ve Bill Nighy eşlik ediyor.

Anya Taylor-Joy’un rol aldığı yapımlardan en sevdiklerimi sizlerle paylaştım. Umarım beğenerek izlersiniz. Keyifli seyirler.

Yazar

Bir cevap yazın